Ostatní o králících co se jinde nevešlo

 
 Králičí mluva

Králík je velmi tiché zvíře, i když úplně němí není. Přesto dokáže vyjádřit spoustu sdělení,pomocí nejrůznějších výrazových prostředků. K tomu mu napomáhá postavení uší, držení těla a výraz oka. Králík,který se cítí šťastný si vesele poskakuje, je plný elánu,často dělá vysoké krkolomné skoky a dokáže se i převalovat na záda. Naopak vystrašený králík se co nejvíce přitiskne k zemi, sníží hlavu a přitiskne uši k hřbetu. Máli možnost úniku vyskočí a vztyčí se, silně zadupe o zem zadními končetinami, aby dal signál ostatním králíkům v okolí. Nato bleskově zmizí v bezpečném úkrytu. Jeli polapen úzkostlivě ječí a škrábáním se snaží protivníka odradit. Zvědavý králík se snaží vše co ho zajímá prozkoumat pomocí zraku a tam kde nevidí nebo nemůže dosáhnout se staví na zadní končetiny a tzv. panáčkuje. Králíci se mezi sebou zdraví doteky nosu, k označení teritoria jim slouží umístění pachových značek. Otíráním brady o určité předměty nebo značky vytvořené močí slouží králíkům jako otevřená kniha. Toto chování přetrvává u domácích králíků od volně žijících předků. Kdy v jednom společenství zvířat vždy nejvýše postavený jedinec označkuje močí níže postavená zvířata,tak aby všechna byla cítit jedním pachem. A aby rychle rozpoznali mezi sebou jedince z jiného společenství. Vůdčí zvíře označuje i celé teritorium ve kterém skupina žije. Pokud se ve volné přírodě potkají dva vůdcové různých skupin dochází často k soubojům. Souboje mají celou škálu nejrůznějších kopů a úderů, kterými se snaží oba soupeři jeden druhého zastrašit. Během souboje používají i své zuby jako účinné zbraně. Je-li králíček držen v bytě brzy vypozorujete v jaké je právě náladě a naučíte se díky signálům, které vám svým chováním dává mu porozumět.       

 

Předek králíka domácího – králík divoký

Původ – vlastí divokého králíka je jihozápadní Středomoří, Pyrenejský poloostrov a severozápadní Afrika. Je rozšířen po celé Evropě v našich krajích byl vysazen v 14. století.

Popis – Od zajíce polního se liší především svou velikostí , má menší zavalitější tělo s délkou asi 40 cm, hlava je zakulacená, uši mají délku 6 – 7 cm a nemají na rozdíl od zajíce černé konce. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje mezi 1,2 až 2,5 kg. Zbarvení srsti je šedavé u některých jedinců přechází do rezavého nádechu. Hrudní končetiny jsou uzpůsobeny k hrabání. Chrup králíka má v horní čelisti 4 řezáky a 12 stoliček a v dolní čelisti 2 řezáky a 10 stoliček. Je velmi ostražitý a plachý, žije ve společenstvech a na nebezpečí upozorňuje dupáním a poté se schová před nebezpečím do nory. Jsou skvělí běžci na krátkou vzdálenost dokáží rychle měnit směr a kličkovat avšak na delší vzdálenost se rychle unaví.

Způsob života – králíci jsou společenská zvířata, která žijí většinu života na jednom místě. Žijí v norách,které si sami vyhrabávají.Nory si vystýlají měkkým materiálem suchou trávou,mechem apod. Nejlépe se jim daří v místech se suchou a písčitou zeminou, která jim usnadňuje hrabání. Zvláštností králičí kolonie je ukládání bobků na jedno místo. Přes den se zdržuje v norách se soumrakem a v noci se vydává na pastvu.Králíci jsou typickými býložravci spásají všechno dostupné rostlinstvo v okolí svých nor včetně mladých stromků a křovisek. Při přemnožení způsobují velké škody v těch částech lesa,kde je jejich kolonie. Páření králíků probíhá od února do října. Králice během roku může vyvést až pět vrhů. V jednom vrhu bývá průměrně 4-8 mláďat.Králice pro svůj vrh vyhrabává zvláštní noru, kterou vystele měkkým materiálem a svými chlupy. Mláďata se rodí holá a slepá, zpočátku jsou odkázána zcela na své matce. Později již vybíhají do okolí nory a začínají spásat okolní rostliny. Ve stáří pěti až osmi měsíců mláďata pohlavně dospívají a mohou se dále rozmnožovat. Bohužel však i přes obrovskou rozmnožovací schopnost se králíci běžně nepřemnoží, jelikož mají mnoho přirozených nepřátel. Stavy volně žijících králíků divokých jsou často velmi silně zdecimovány nemocemi. Mezi nejčastější patří kokcidióza, myxomatóza a mor. V poslední době si divocí králíci vytvořili částečnou imunitu proti těmto nemocem. Na Novém Zélandě a v Austrálii byli divocí králíci vysazeni uměle kolonisty. Bohužel to byl velmi neuvážený čin, který měl za následek silné přemnožení králíků v těchto oblastech a následné zničení vegetace a přirozeného prostředí pro původní divoká zvířata. Proto je vysazování králíků do volné přírody bez povolení zakázáno.

Králík v bytě

 

Co je třeba promyslet před nákupem králíčka.

Králíčci lákají mnoho lidí k pořízení do bytu jako domácího mazlíčka. Zvláště děti jsou nadšeni jeho roztomilým zjevem a chlupatým zevnějškem. Jsou to milá a dobromyslná zvířátka, která při laskavém zacházení rychle zkrotnou a většinou se při troše trpělivosti naučí udržovat čistotu. Oproti jiným drobnějším hlodavcům jsou zvířata pohyblivější, inteligentnější a také učenlivější. Na rozdíl od křečků a křečíků jde o zvířata s denní aktivitou a pokud s nimi majitel zachází vlídně nekoušou a neškrábou. Před pořízením králíčka je nutné uvážit několik zásadních věcí.

 

Budete mít čas starat se o nového člena rodiny? – jednotlivě držený králíček potřebuje denní kontakt (jde o zvíře v přírodě žijící v koloniích o mnoha jedincích), měli bychom mu umožnit i pobyt mimo klec, aby mohl poznávat okolí. Musíme ho denně krmit, napájet a pravidelně čistit jeho klec. V době dovolené musíme mít někoho zodpovědného,kdo se nám o králíčka postará. Králíčci se dožívají při dobré péči i 8-10 let, proto se o ně budeme muset postarat i po několik let.

 

Máme dostatek finančních prostředků pro pořízení všeho co pro něj budeme potřebovat? - pro jednoho králíčka umístěného v bytě budeme potřebovat klec zhruba o velikosti 80 x 90 cm s výškou 50 cm. Většina těchto klecí je vyrobena ze dvou dílů a to plastové vany a vlastní klece nad ní. Měli bychom si z velkého množství modelů klecí vybrat takový,který by měl výšku vany alespoň 15-20 cm. (protože,králíci velmi dobře hrabou a vyhazovali by podestýlku do okolí klece. Vhodnější je raději větší klec, do které můžeme králíčkovi vložit i budku, aby se králíček mohl do ní uchýlit na spaní nebo pokud chce mít klid. Nejvhodnější jsou budky s rovnou střechou na které může během dne králíček odpočívat.

K předkládání krmiva potřebujeme vhodnou misku, nejlépe těžší keramickou, kterou králíček nebude převracet nebo ohlodávat. Dále pořídíme vhodnou napáječku, a umístíme ji na pletivo klece zvenku.Pokud máme větší klec nebo možnost výběhu pořídíme i malé jesličky na seno. Budeme-li chtít našeho králíčka učit vodění na postroji musíme zakoupit příslušně velký postroj a vodítko. Chceme-li si pořídit králíčka s delší srstí budeme potřebovat i vhodný kartáč pro její úpravu. Během celého života musíme zajistit králíčkovi vhodnou potravu a podestýlku. Část finančních nákladů musíme vynaložit i na preventivní očkování a případnou veterinární léčbu.

 

Pořizujeme králíčka pro dospělého majitele nebo pro dítě? – králíček je vhodný i pro děti avšak za dozoru dospělé osoby a od věku dítěte přibližně 7-8 let. Pro dospělou osobu nebývá králíček problémovým chovancem.

 

Kde si králíčka pořídit? - Pro chov v bytě se nejčastěji používají plemena králíčků zakrslých. Existuje široká paleta plemen a hlavně barevných rázů zakrslých králíků. V podstatě se však dělí na klasické zakrslé králíčky s různým druhem srsti a na zakrslé beránky,kteří se vyznačují větší velikostí a mají delší převislé uši. Při výběru zakrslého králíčka se nesmíme nechat napálit různými kříženci zakrslých králíčků a malých plemen králíků. Jejichž mláďata jsou často nabízena v obchodech se zvířaty. Dočkáme se pak zklamání, když nám ze zaručeného zakrslíka vyroste i tříkilový macek. Kvalitní zakrslý králíček má typické znaky zakrslíků velkou kulatou hlavu se širokým čelem a širokou tlamku. Oči jsou velké výrazné a poněkud vystupující. Musí mít mimořádně krátké uši. V dospělosti 5 cm. Hmotnost dospělého zakrslého králíčka se pohybuje mezi 900 – 1200g. Proto pro výběr a koupi opravdového zakrslíka je lepší navštívit nějakou výstavu králíků (kde bývají tito králíčci nabízeni k prodeji a na těchto výstavách jde vždy o čistokrevné jedince s průkazem původu,který je zárukou plemene) nebo přímo některého chovatele zakrslíčků, který nám navíc poradí s jeho chovem. Pro přenos nebo převoz králíčka si zapůjčíme přepravní bedničku nebo prostornou pevnější krabici s větracími otvory, vystlanou senem nebo slámou. V žádném případě nedáváme králíčka do tašky, batohu apod.

 

Na co si dát při koupi pozor? – králíčka,kterého chceme koupit si necháme vyndat z kotce a nějakou dobu ho pozorujeme. Zdravý králíček by měl vykazovat živý zájem o své okolí, měl by mít hladkou a lesklou srst s vyjímkou dlouhosrstých králíčků ( dlouhá splývavá srst, ne však zplstnatělá) a králíčků rexů (abnormálně krátká srst připomínající semiš). Nesmí mít zalepené oči nebo slepenou srst vytékajícím sekretem v jejich okolí, zvláště si prohlédneme nosní otvory a pohlavní ústrojí. I tady se mohou vyskytovat různé výtoky svědčící o onemocnění. Uši mají být čisté bez mazu nebo stroupků, které mohou být počátkem ušního svrabu. Srst si pohladíme a při tom můžeme zjistit ukrytá zanícená místa nebo zranění ukrytá pod srstí. Zplstnatělá srst nesvědčí o dobré péči, srst znečistěná a nebo slepená výkaly nás může upozornit na průjmové onemocnění.Nakonec prohlédneme zuby, přerostlé nebo křivé zuby mohou být příčinou i úhynu takto postiženého jedince.Než si králíčka kterého jsme si vybrali odneseme domů zeptáme se prodávajícího, čím byl v poslední dny krmen abychom mu obstarali stejné krmivo. Tímto opatřením předejdeme žaludečním potížím při předložení krmiva na které není zvířátko zvyklé. Dále se zeptáme na provedená preventivní očkování a odčervení. Od čistokrevných tetovaných zvířat si vyžádáme rodokmen případně i oceňovací lístek z výstavy.

 

Chceme jednoho nebo více králíčků? – králík je společenské zvíře proto má rád společnost více zvířat vlastního druhu nebo i jiného zvířete. Pohromadě lze králíčka chovat např. s morčetem pokud obě zvířata nejsou příliš agresivní. Někdy dělají problémy v soužití samci ať již králíka nebo morčete. Pokud se rozhodneme pro chov dvou králíčků musíme uvážit pro výběr pohlaví. Dva samečci budou mezi sebou často bojovat, mohou se i zle pokousat proto nesmí být umístěni v jednom kotci. Řešením je kastrace, která je zklidní a mohou spolu dobře vycházet. Dvě samičky by měly pocházet z jednoho vrhu nebo při nákupu mladých zvířat z jednoho kotce. Většina takto chovaných samiček spolu vychází dobře. Lze chovat společně i samečka a samičku musíme však předpokládat, že se budou pářit a vychovávat mláďata, což při umístění v bytě bychom asi nechtěli. Rozmnožovací schopnost králíků je velká jeden pár králíků může za rok přivést na svět až šedesát mláďat. ( při extrémním chovu). Opět nám může pomoci kastrace samce.

 

Když si králíčka přineseme domů – po příjezdu domů , umístíme králíčka do připravené klece a necháme ho v klidu, aby si sám prohlédl klec i její zařízení. Zpočátku se bude schovávat v boudičce nebo v rohu klece, později až se osmělí, začne zkoumat okolí. Po několik dní králíčka ani nebereme do rukou abychom ho zbytečně nestresovali. Zjistíme-li že se králíček již tolik nebojí a zvykl si na své okolí, můžeme ho postupně nenásilně přivykat i na kontakt s naší rukou. Neustále na něj mluvíme klidným a tichým hlasem. Oslovujeme ho vybraným jménem a lákáme ho na kousky potravy. Králíček časem začne reagovat na váš hlas i jméno. Postupně prodlužujeme hlazení až dosáhneme toho,že z nás nebude mít králíček vůbec strach a nechá se bez protestů vzít do rukou a pochovat. Zpočátku budou kontakty jen krátké, ale pokoušíme se o ně několikrát denně. Neunavujte jej však neúměrně dlouhým mazlením. Předložte mu krmení na které byl zvyklý u předešlého chovatele, zbytečně neriskujte s jeho zdravím podáváním nevhodných nebo nezvyklých krmiv.

 

Umístění klece nebo kotce – klec bychom měly postavit na místo blízko země nebo přímo na zem. Nikdy však nesmí být vystavena průvanu i občasnému ( hrozí onemocnění rýmou králíků, nebo jiným onemocněním dýchacího ústrojí) nebo naopak na přímé slunce

Kde může dojít k přehřátí s následkem úhynu. Pokud budeme chtít v budoucnu pouštět králíčka proběhnout po bytě, měla by mít dvířka otvíratelná tak aby umožnila volné vyběhnutí z klece.

 

Přenášení a uchopení králíčka – chceme-li králíčka chytit a přenést, zásadně vše konáme v klidu. Snažíme se ho uchopit jednou rukou současně za uši a kožní řasu v zátylku a druhou rukou ho podpíráme zespodu v oblasti zadku a břicha. Nikdy však nezvedáme králíka za samotné uši. Krotká zvířata lze přenášet podstrčením jedné ruky pod břicho těsně za hrudními končetinami a druhou rukou pod zadkem. Držíme ho pevně ne však příliš silně. Přenášíme ho tak,že ho opřeme o své tělo, aby cítil oporu. Vždy je berte stejným způsobem, zvykne si na něj bude vědět co následuje a nebude se bát. Při špatném uchopení se může stát, že se nám králíček vysmekne a upadne na zen, může si přitom hodně ublížit. Nebo nás může i citelně poškrábat. Proto nejsme-li si jisti, že přenesení bude pro našeho králíčka bezpečné, můžeme se ho jen snažit přehnat do přepravky,kterou dáme do klece nebo k jejímu vchodu. Vhodná přepravka se nám bude hodit i k přepravě králíčka k veterináři nebo na výstavu apod. Přepravku si lze vyrobit nebo i zakoupit v obchodě se potřebami pro zvířata. Při pokládání králíka na stůl nebo podložku postupujeme tak,že ho nejdříve posadíme zádí a poté pustíme přední část. Nesmíme ho položit na hladkou podlahu nebo klouzavou podložku, protože při ztrátě rovnováhy na takovém podkladě zpanikaří a může se těžce zranit.

 

Čištění a kartáčování – svého králíčka se snažte udržovat v čistotě, jedenkrát denně odstraňujte nespotřebovanou potravu. Jednou týdně vyčistíme celý kotec nebo klec králíka a podesteleme čerstvou slámou nebo hoblinami. Aby králíček v bytě nezapáchal je vhodné používat vkládání nízké plastové misky s hoblinami nebo směsí do kočičích záchodků do klece na místo kam králík nejčastěji močí a kálí. Pokud nemáme takovouto misku k dispozici je vhodné denní vyčištění zmíněné části kotce. Pod vlastní podestýlku můžeme dát několik archů novin, které nám čištění usnadní. Snadno je zvedneme a znečištěnou podestýlku s nimi vyhodíme. Srst si králíci sami čistí lízáním, často si olizují tlapky,kterými si potom čistí uši, tlamku a oči. Jednou týdně můžeme králíčka vykartáčovat,jemným vlasovým kartáčem. Nepoužíváme ostré kovové kartáče, mohli by zranit jemnou králičí kůži. Králíci se nikdy nekoupají. Dlouhosrstá plemena potřebují častější kartáčování, případné pročesání hřebenem je možné. Zcuchanou nebo zplstnatělou srst odstřihneme nůžkami. Během roku je vhodné zakrátit drápky na nohou pokud si je nemůže králíček přirozeně obrušovat. Pokud si netroufáme sami požádáme zkušeného chovatele nebo navštívíme veterinárního lékaře. Drápky se zkracují na úroveň chlupů u normálně osrstěných plemen. Musíme dávat pozor abychom bolestivě nezastřihli drápek až do cévky.ˇČištění uší můžeme provést opatrně smotkem vaty na špejli.

 

Volný pohyb králíčka po bytě – na rozdíl od psa nebo kočky nesmíme nechat králíčka volně pobíhat po bytě bez dozoru. Králíčci všechno rádi zkoumají a ohlodávají. Je jim přitom jedno jestli je to stará židle nebo vzácný kus starožitného nábytku, nezastaví se ani před kabely s elektrickým a telefonním vedením. Ohlodávané předměty mohou být proto pro něj velmi nebezpečné, většina moderního nábytku obsahuje látky,které mohou být po pozření jedovaté, to se týká i koberců,podlahových krytin,plastů. Přímé nebezpečí ohrožení zdraví s následkem smrti hrozí v případě okusování elektrických kabelů. Další nebezpečí číhá v pokojových rostlinách mnoho z nich je jedovatých ( difenbachie, filodendrony, durmany apod.) zvláště nebezpečné jsou kaktusy jejichž ostny se zvědavému králíčkovi zapichují do očí a tlamky. Králíčci pokojovým rostlinám škodí okusováním a také velmi rádi vyhrabují zeminu z květináčů. Zakrslí králíčci jsou zvířátka velmi malého vzrůstu,proto musíme dávat pozor při jejich volném pohybu po bytě abychom na něj nešláply nebo mu nějak jinak neublížily. Velké nebezpečí pro tak malé zvířátko hrozí i od otevřených dveří balkonu, kam může králíček vyběhnout a z balkonu spadnout nebo se mohou jakékoliv dveře zavřít průvanem v okamžiku kdy králíček jimi zrovna prochází. Během pohybu po pokoji si králíček přirozeně značkuje své teritorium, většinou to provádí otíráním brady o předměty, samečci si značkují své území močí. Pokud udělá králík loužičku netrestejte ho za ni, on si nedokáže jako pes uvědomit co udělal, pokazili byste si váš vztah k němu a začal by se vás bát. Bobky králíka jsou suché a dají se lehko z podlahy nebo koberce smést.

 

Přivykání králíčka na postroj a vodítko – postroj králíčkovi nasazujeme až, když si na nás zvykl a plně nám důvěřuje. Opatrně mu nasadíme postroj a pustíme ho volně pod dohledem proběhnout se po bytě aby si na postroj zvyknul To opakuje po několik následujících dnů a postupně dobu kdy má králíček postroj prodlužujeme. Až si budeme jisti, že si na postroj zvyknul a v pohybu mu nijak nevadí připneme mu vodítko a ze začátku se ho snažíme za sebou lákat jménem, pamlskem a mírným tahem vodítka. Nic nesmíme uspěchat, postupujeme po malých krůčcích. Až si budeme jisti,že se králíček vodítku nebrání a nepanikaří, můžeme zkusit krátkou procházku venku. Pokud budeme trpěliví můžeme svého králíčka postupně naučit překonávat schody nebo i nízké překážky. V zahraničí se dokonce pořádají závody v králičím překonávání překážek. Nikdy však se nesnažíme vodit králíčka na obojku nebo používat násilí při používání vodítka.

 

Umístění králíčka na balkoně,terase,nebo přímo venku na zahradě – Pokud máme větší balkon nebo terasu je možné umístit ubikaci pro králíčka právě na něj. Venkovní kotce zhotovujeme ze dřeva nebo překližky s drátěnými dvířky. Nikdy nepoužíváme skleněná terária. Na dno takového kotce vložíme plastovou vanu aby nám moč neznečistila povrch balkonu nebo nestékala volně dolů. Dřevěná prkna by měla být sestavena tak aby mezi nimi nemohl pronikat průvan. Kotce umístíme pokud to situace dovolí směrem na východ nebo jihovýchod. V žádném případě však přímo na jih docházelo by k přehřívání vnitřku kotce.

Chceme-li králíčka pouštět volně po terase nebo balkonu musíme zajistit jeho volný pohyb vhodnou pletivovou ohrádkou, která zabrání pádu z balkonu nebo terasy. Měla by být zajištěna pletivem i v horní části tak aby králíčka nemohla napadnout kočka nebo dravý pták.

Venku na zahradě použijeme k jejich chovu klasické dřevěné králíkárny, které jsou blíže popsány v části ustájení králíků. Lze však s úspěchem použít i pastevních ohrádek s uzavíratelnou boudičkou. Pastevní ohrádky se skládají z pletivové ohrádky, která je uzavřena ze všech stran. Nahoře by měla být opatřena dvířky abychom je mohli v případě potřeby chytit a dole má mít pletivo větší drátěná oka, přes která mohou králíčci okusovat trávu ale nemohou se podhrabávat K ohrádce je těsně připojena boudička různého tvaru opatřena otvorem kterým mohou králíčci vycházet ven a dvířky,kterými je můžeme z boudičky chytat. Ohrádky by měli být svou konstrukcí vytvořeny tak, abychom je mohli v případě, kdy králíčci již vypásli plochu ohrádky posunovat. Do ohrádky umístíme misku na jadrné krmivo a na pletivo zavěsíme napáječku s vodou. Vodu musíme zvláště v letních měsících denně vyměňovat. Ubikaci pro králíčka nikdy nesmíme umístit do skleníku nebo pod skleněnou střechu, v takovém kotci by bylo nepřiměřeně horko. Nikdy kotec nedáváme ani do garáže, bývají zde nebezpečné benzínové výpary, které jsou jedovaté.

 

Krmení králíčků – Zakrslí králíčci jsou krmeni stejně jako normální králíci jen v menších dávkách vzhledem k jejich velikosti. Klasické krmení králíků je podrobně popsáno v části krmení králíků. Pro zakrslé králíčky jsou vyráběny a prodávány speciální směsi zrnin, které obsahují všechny látky,které králíčci potřebují. Podáváme je jen v takové dávce aby nedocházelo k zatučnění. K jadrnému krmení přidáváme kvalitní seno, kousky zeleniny nebo ovoce a vodu. Seno si můžeme nasušit sami nebo ho lze také zakoupit balené v obchodě s potřebami pro zvířata. Zeleniny a ovoce dáváme jen takové množství,které králíčci rychle spotřebují. Listové zeleniny dáváme jen omezené množství,abychom předešli průjmovým onemocněním. Velmi rádi mají králíci mrkev, petržel, jablka, řepu, plané rostliny (jen ty které znáte) pampelišku, různé druhy trav a jetelovin. K obrušování hlodavých zubů jim předložíme větvičky listnatých nejedovatých nejlépe ovocných stromů i s listím. Občas můžeme králíčkům dopřát kousek tvrdého chleba nebo vitamínovou tyčinku. Chléb nesmí být nikdy měkký, způsobil by nadýmání. Zeleninu a ovoce před podáváním dobře omyjte. Mraženou a vařenou zeleninu nepodáváme. Nepodáváme králíkům ani slupky od brambor zvláště, když obsahují klíčky, které jsou jedovaté. Rostliny a traviny z volné přírody nikdy nesbíráme v blízkosti frekventovaných silnic a nebo na plochách ošetřených chemickými přípravky. Zvláště v jarním období si musíme dát velký pozor abychom králíčkovi nepředložily v dobré víře větší množství mladých výhonků zelených jetelovin. Mohlo by mu to způsobit velké zažívací potíže. Nespotřebovanou potravu denně odstraňujeme. Na jakoukoliv novou potravu přivykáme králíčka postupně v malých dávkách. Voda, kterou dáváme králíčkovi k napájení musí být nezávadná, čistá a bez příměsí. Napáječku pravidelně čistíme aby se v ní neusazovaly řasy nebo jiné nečistoty. V miskách vodu nepředkládáme králíčci si v nich zamokří nohy,misku snadno znečistí výkaly a podestýlkou nebo ji převrhnou.                            

Recepty z králičího masa

 

 

1.Králík pečený na česneku

Maso z králíka ( zadek a hřbet)8 dkg tuku, 1 cibule, 4 stroužky česneku, 5 celých pepřů a nového koření, sůl.

 

Osolené maso dusíme na koření a slanině až zčervená. Šťávu necháme vysmahnout a zaprášíme moukou, osmahneme ji a zalijeme polévkou. Jako příloha se hodí bramborový knedlík nebo brambory.

 

2.Francouzský králík

Porce králíka osolíme a z jedné strany opaprikujeme, 10 dkg špeku nakrájíme na kostičky necháme rozpustit. Porce osmahneme z obou stran, vyděláme a dáme zvlášť do mísy půl másla s nakrájenou cibulkou, cibulku osmahneme, přidáme lžíci hladké mouky, zvlášť v hrnku svaříme půl litru vody s 1 kostkou masoxu, pár hrozinek, pár kuliček pepře a bobkový list, necháme přejít varem a přidáme 1 dcl bílého vína, provaříme, odstavíme a přidáme do hrníčku s cibulí. Nakonec zalijeme králíka nálevem a dáme do trouby pod pokličkou péct do růžova..

 

3.Králík pečený na hořčici

Zadek králíka, 8 dkg slaniny, 6 dkg másla, hořčice, 3 dkg mouky.

Maso prošpikujeme slaninou potřenou hořčicí, osolíme a celý povrch masa potřeme ještě hořčicí , dáme péci. Po upečení štávu zasmahneme a zaprášíme moukou. Podáváme s brambory.

 

4.Mexický králík

Králičí hřbet, 1 pórek,1 mrkev, 4 šalotky, 1 palička česneku, nakládaná kukuřice, vývar, sůl, pepř, tuk.

Králíka osolíme opepříme a na sádle opečeme z obou stran. Mrkev a pórek nakrájíme na nudličky,šalotku na čtvrtky a oloupaný česnek necháme v celých stroučcích. Vše přidáme k masu, dále přidáme kukuřici. Podlijeme a dusíme do měkka. Příloha pečivo nebo brambory.

 

5.Králík na černém pivu

Králičí maso, 150 g slaniny, 2 cibule, O,25 l černého piva, 1 lžička plnotučné hořčice, 1 lžíce octa, 2 kostky cukru, 1 lžíce hladké mouky, bobkový list, tymián, zelená petrželka, mletý pepř, sůl, olivový olej.

 

Králíka naporcujeme na menší kousky a spolu s nakrájenou slaninou a cibulí opečeme na rozehřátém oleji. Po opečení maso vyjmeme a do výpeku dáme veškeré koření, petrželku, hořčici, ocet, a cukr. Osolíme zaprášíme moukou a mírně osmahneme, zalijeme pivem a povaříme. Do hotové omáčky vložíme maso, přikryjeme pokličkou a dusíme do měkka. Jako přílohu podáváme brambory.

 

 

6.Králík na slivovici

1 králík, sůl,pepř, 2 cibule, 6 karotek, 6 plátků slaniny, půl lžičky tymiánu, 2 bobkové listy, 15-20 lžic slivovice, česneková nať nebo 4 stroužky česneku, petrželová nať 1 lžíce škrobu.

 

Králíka vykostíme, maso nakrájíme na kostky, osolíme, opepříme. Dno kastrolu vyložíme slaninou,přidáme maso, na plátky nakrájenou cibuli a karotku, okořeníme tymiánem a rozdrceným bobkovým listem, zalijeme slivovicí a ve vodní lázni vaříme do měkka. Mezitím kosti králíka uvaříme v půl litru vody s česnekovou natí. Scedíme, osolíme, přidáme škrob, trochu slivovice a povaříme do zhoustnutí. Maso necháme vychladnout, zalijeme vývarem z kostí, přidáme dle chuti bobkový list a ponecháme 48 hodin odležet ve spodní části lednice. Podáváme s pečivem.

 

7.Králík na kopru

Králičí stehna, 1 cibule, svazek kopru, 1/5 l bílého vína, 1 lžíce franc. hořčice, 1 šlehačka, kousek másla, sůl a pepř.

 

Králíka osolíme a opepříme, osmahneme na másle, zasypeme hrubě krájenou cibulí,sekaným koprem a zalijeme vínem. Dusíme až do měkka.Maso vyjmeme do šťávy dáme hořčici, šlehačku a povaříme. Dochutíme a podáváme s brambory.

 

8.Králík na jalovci

1 králík, 6 kuliček pepře, 6 kuliček jalovce, 4 kuličky nového koření, 1 mrkev, ¼ malého celeru, 2 střední cibule, olej, sůl a pepř.

 

Cibuli nakrájíme na drobno zpěníme na oleji, přidáme porce králíka, osolíme a opepříme, přidáme ostatní zeleninu a koření nakrájené na kousky. Podlijeme horkou vodou a dusíme pod poklicí. Šťávu přecedíme, dochutíme a přidáme kousek másla. Podáváme s bramborovou kaší.

 

9.Králičí nudličky na houbách

Králičí maso nakrájené na nudličky, máslo, cibule, 250 g hub olej, 1 lžíce solamylu, 2 lžíce worcesterské omáčky, 2 lžíce červeného vína, 1 lžička zázvoru, pepř, sůl.

Na másle osmahneme drobně nakrájenou cibuli, na které podusíme houby. Zvlášť na oleji opečeme připravené nakrájené maso, posypeme 1 lžící solamylu. Po několika minutách přidáme worcesterskou omáčku, červené víno, zázvor, pepř a dušené houby. Směs podáváme s brambory.

 

10.Králík s bůčkem na česneku

Králíka naložte alespoň na pět dní až týden (nasolte ho , potřete hořčicí ,pak položte plátky cibule,česneku a zalijte nebo potřete olejem).Poté ho upečte.Jako přílohu můžete podávat bramborové knedlíky.

 

11.Naložené králičí řízky

Celého králíka vykostěte , trochu ho naklepejte ,dejte do skleněné nádoby , zalijte citrónovou

šťávou (asi z 5 citrónů) ,dolijte vodou aby maso bylo potopené ,přidejte hodně cibule nakrájené na kostičky bobkový list nové koření a nechte naložené 4 dny.Dále maso připravte maso jako klasické řízky Jsou výborné ,lehké,křehké.Jako přílohu brambory.

 

12.Králík na třešních

Králíka prošpikujeme slaninou,osolíme, opepříme a na olivovém oleji s kouskem másla opečeme. Maso vyndáme a přidáme nakrájenou zeleninu. Orestujeme, dodáme pár bobkových listů, lžíci rajčatového protlaku, přiměřeně třešňového džemu, vrátíme králíka, zalijeme třešňovicí a oflambujeme. Potom vše zalijeme červeným polosuchým vínem, horkou vodou nebo vývarem a pomalu dusíme . Výpek zredukujeme a zeleninu propasírujeme. Vedle na pánvičce na kousku másla pomalu orestujeme čerstvé nebo mražené třešně, přidáme trochu griotky, vydusíme, lehce osolíme a opepříme, přidáme do omáčky. Podáváme s knedlíkem.

 

13.Králík na červeném víně

4 králičí stehna, 1 šalotka, 1 řapíkatý celer, 1 mrkev, 1 bobkový list, 1 stroužek česneku, rozmarýn, 2 dcl červeného vína

Králičí stehna nařízneme podél kosti, osolíme a opepříme a na rozpáleném tuku opečeme. Až je maso pěkně opečené, tak jej vyndáme a udržujeme v teple. Do získaného výpeku dáme zpěnit jemně nasekanou šalotku, pokrájený řapíkatý celer, mrkev, bobkový list, rozmarýn, utřený česnek a vrátíme maso. Vše zalijeme červeným vínem a dusíme. Jako přílohu podáváme vařené brambory.

 

14.Kanadský králík

1 králík, kousek másla, 1 velká cibule, 3 stroužky česneku, 1 lžička soli, 1 lžička octa, 1 lžička cukru, 1 lžička sojové omáčky, 1 lžíce vorčestru, 1/2 lžičky mletého pepře a ½ skleničky kečupu.

Rozpustíme máslo a přidáme do něj všechno koření,dále nakrájenou cibuli a česnek na plátky.Směsí zalijeme rozporcovaného králíka v pekáči a necháme 24 hodin odležet. Pak jej podlijeme a upečeme. Podáváme s brambory.

 

15.Ražniči z králíka

1 králičí hřbet, sůl, mletý pepř, 150 g šunky, 100g anglické slaniny, kyselé okurky,100g cibule, 1 bobkový list, 80 g sádla.

Omytý a odblaněný králičí hřbet pokrájíme na malé plátky, které osolíme a opepříme. Na malé rožně střídavě napichujeme plátky masa, okurky, šunky a slaniny, kolečka cibule a ještě vše osolíme a opepříme. Na pánvi rozpálíme sádlo a připravené rožně v něm opečeme. Potom je podlijeme horkou vodou, přidáme bobkový list a přikrytý dusíme doměkka. Měkké maso z rožňů stáhneme, dáme na mísu a přelijeme prolisovanou šťávou. Podáváme s brambory.

 

16.Naložené králičí kostičky

1 králík, sůl, česnek, olej, 1 sklenička zeleniny Kunovjanka,1 sklenička kečupu

Králíka vykostíme a maso nakrájíme na kostičky, přidáme sůl, česnek, olej a necháme v chladu odležet, nejlépe přes noc. Maso dáme na tuk rozpálený na pánvi a restujeme. Před dokončením přidáme scezenou Kunovjanku 1 skleničku kečupu a doděláme. Podáváme s bramborem.

 

17.Králík v papiňáku

1 králík, máslo,olej,1dl bílého vína,1 dl vývaru,1/4 kg uzeného masa, 12 perlových cibulek, ¼ kg žampiónů

V papiňáku opečeme na oleji a másle naporcovaného králíka, osolíme a opepříme. Zasypeme moukou a osmahneme. Podlijeme sklenkou bílého vína a 1 dl vývaru, přiklopíme a dusíme 20 minut. Zchladíme, přidáme nakrájené uzené maso (1/4kg), 12 perlových cibulek, ¼ kg žampiónů,znovu uzavřeme a dusíme ještě 15 minut. Podáváme s chlebem.

 

18.Králík v kyselém zelí

1 naporcovaný králík,cibule,sádlo,kmín,kyselé zelí,olej

Naporcovaného králíka vložíme do kastrolu,podlijeme troškou oleje,přidáme jemně nakrájenou cibuli a kousek sádla. Osolíme, posypeme kmínem a necháme dusit. K poloměkkému masu přidáme tolik kysaného zelí, aby bylo maso přikryto. Dusíme tak dlouho,až je vše měkké. Podáváme s vařenými brambory.

 

19.Smažený králík s nivou

Vykostěné králičí maso, 100g nivy,sůl,olej,pepř,strouhanka,2 vejce,hladká mouka

Omyté a osušené maso osolíme a opepříme. Nastrouháme nivu na jemno,rozetřeme ji a potřeme ní králičí maso,dáme na deset minut do chladna. Poté připravené maso obalíme v trojobalu a osmažíme. Osmažené králičí řízky přendáme do varné misky a 30 minut v mírně vyhřáté troubě prohřejeme.Podáváme s brambory.

 

20.Králičí ledvinky s rumem

1 kg králičích ledvinek, 1 grilovací koření,5 cibulí,1 pórek, 1,5 dl rumu,1 dl oleje,tuk na smažení

Odblaněné králičí ledvinky posypeme celým sáčkem grilovacího koření,přidáme na kolečka nakrájenou cibuli,pórek,olej,rum a vše promícháme. V chladu necháme nejméně 4 hodiny proležet. Po odležení osmažíme na tuku asi 15 minut. Podáváme s rýží nebo hranolky.

 

21.Králík na kari

1 králík rozsekaný na kousky omytý a namočený ve slané vodě asi 10 minut,1 velká cibule, 2 sroužky česneku, 1 vrchovatá lžíce koření kari, 1 lžička rajčatového protlaku nebo kečupu, sůl, citrón.šálek jogurtu, tuk.

Na tuku osmažíme dozlatova nakrájenou cibuli a česnek, přidáme pastu z kari a jogurtu,několik minut povaříme a za stálého míchání pomalu přidáme protlak rozředěný vodou. Vložíme králíka, promícháme a přidáme tolik vody, aby se vytvořila hustá šťáva. Přiklopíme pánev a králíka dusíme do měkka. Dochutíme solí a citrónovou šťávou.

 

22. Toskánský králík

1 celý králík rozsekaný na kousky,sůl,pepř,olej,1 cibule, 2 stroužky česneku, 1 mrkev, silnější plátek celeru,oregáno, šalvěj, bazalka, petrželka, a asi 50g rajčatového protlaku.

Rozsekaného králíka omyjeme a osušíme,potřeme solí a kořením.Necháme odležet v ledničce do druhého dne. Zeleninu nakrájíme na drobno,přidáme utřený česnek se solí a vše osmahneme na tuku. Přidáme králíka a podlijeme vodou, přikryjeme a za občasného podlévání výpekem pečeme. Jako přílohu podáváme brambory.

 

23. Králičí medailonky

Zadní stehna a hřbet z králíka, sůl, 2lžičky koření Králičí maso, hladká mouka, olej, 1 menší cibule, 4 rajčata, 4 žampióny, 1 lžíce sojové omáčky, 100 ml bílého vína

Vykostěné maso ze stehen a hřbetu nakrájíme na menší kousky,osolíme, okořeníme a obalíme v hladké mouce. Pak je asi 3 minuty z každé strany osmažíme na oleji a vyndáme na talíř. Do výpeku přidáme na drobno nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájená rajčata a žampiony ,krátce osmahneme. Přidáme sójovou omáčku, bílé víno a povaříme. Podáváme s opečenými brambory.

 

24. Kaldoun z králíka

Králičí předek, králičí játra,sůl,4-5 kuliček nového koření, 10 celých pepřů, 2 bobkové listy,jíška, majoránka, 5 stroužků česneku, vejce, strouhanku.

Králičí předek uvaříme v osolené vodě,přidáme nové koření, celý pepř a bobkové listy. Maso vyjmeme z vývaru a nakrájíme na drobné kousky, které se vrátí do vývaru. Zaprášíme jíškou do hustoty omáčky a nakonec zavaříme játrové knedlíčky. Na ně rozemeleme králičí játra, přidáme sůl, majoránku, česnek, vejce, a podle potřeby strouhanku. Knedlíčky vaříme asi 5 minut.

 

25. Králičí pomazánka

1 pečený králík, 3 cibule, 1 lžička francouzské hořčice, sůl, pepř, 2 vejce, 50g másla, strouhaný sýr. Maso odebereme od kostí a na masovém mlýnku pomeleme, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli, hořčici, sůl, pepř a vmícháme syrová vejce. Vše promícháme a mažeme na toustový chléb, posypeme strouhaným sýrem a dáme krátce zapéct do mikrovlnky.

 

26. Králičí medailonky II.

1 králičí hřbet, anglická slanina, žampiony, cibule, celer, hladká mouka, majoránka, sladká paprika, mletý kmín, jalovec, sůl.

Králičí hřbet nakrájíme na silnější plátky, které do jedné třetiny rozřízneme a naklepeme. Poté je naplníme směsí z vyškvařené anglické slaniny, nasekaných žampionů, cibule a strouhaného celeru. Mouku smísíme s majoránkou, sladkou paprikou, mletým kmínem, jalovcem a solí. Maso sepneme párátkem, obalíme v mouce s kořením a opečeme na rozpáleném oleji do červena. Podáváme s hranolky nebo vařenými brambory.

 

27. Farský králík

1 rozporcovaný králík,česnek, plátky uzeného bůčku,sádlo,drobné cibulky,malé oškrabané brambory, sůl.

Králičí díly prošpikujeme česnekem, osolíme, a jednotlivé porce zabalíme do plátků bůčku, sepneme špejlí a dáme péct na sádlo. Když je králík poloměkký, přidáme malé oloupané cibulky a malé oškrabané brambory vcelku. Dusíme za občasného podlévání vypečenou šťávou.

 

28.Králík z jednoho hrnce

1 králík, 1 kg brambor, 20 dkg strouhaného sýra, mletá paprika, hladká mouka, kmín,smetana,sůl.

Králíka naporcujeme, osolíme a posypeme sladkou paprikou. Obalíme v mouce. Do pekáče vymazaného tukem, klademe plátky oloupaných a nakrájených brambor, které osolíme a pokmínujeme. Na ně položíme králičí maso, které jsme posypali strouhaným sýrem a vše zalijeme smetanou. Dáme do trouby a pečeme do měkka.

 

29. Šlejšky z králíka

Mleté králičí maso,česnek,sůl,pepř,cibule,majoránka, máslo,kečup,křen.

Mleté maso promícháme se solí a pepřem, přidáme na drobno nakrájenou cibuli a špetku majoránky. Necháme uležet. Pak tvoříme malé šlejšky (válečky), které osmažíme na másle. Po usmažení přidáme do výpeku kečup provaříme a na konec přidáme strouhaný křen. Podáváme s rýží nebo těstovinami.

 

30. Šlejšky z králíka II.

300g mletéto králičího masa, 100g mletého vepřového masa, 2 cibule, sůl, pepř, sladká paprika, máslo, hořčice.

Mleté maso smícháme s nadrobno nakrájenou cibulí,pepřem,solí a přidáme trochu papriky. Tvoříme šlejšky,které opečeme na másle. Podáváme s bramborovou kaší.

 

31. Králík na jehle

Králičí maso, párek, cibule,slanina,jablko a koření.

Maso a slaninu nakrájíme na čtverečky. Párek,cibuli na kolečka. Střídavě navlékáme na jehlu. Okořeníme dle choti přidáme jablko a dáme dusit do měkka. Šťávu propasírujeme a podáváme s bramborem.

 

32. Králík na citrónu

1 králík, olej, 8 stroužků česneku, rozmarýn, šalvěj, 1 dcl bílého víno,vývar,1 citrón,sůl,pepř, máslo.

Porce králíka osolíme a opepříme, prudce opečeme na oleji, přidáme nakrájený česnek, snítku rozmarýnu a šalvěje, podlijeme vínem a vývarem, vše dusíme asi 30 minut. Z citrónu oloupeme kůru a citron nakrájíme na menší tenké kousky, které přidáme ke králíkovi a opět dusíme do měkka. Potom maso vyjmeme, šťávu přecedíme, přidáme máslo a povaříme. Podáváme s rýží.

 

33. Králíčí řízky se sýrem

Vykoštěné králičí řízky,vejce, strouhaný sýr, hladká mouka,olej, sůl, pepř, trochu mléka, strouhanka.

Řízky mírně naklepeme, osolíme a opepříme. Obalíme je v mouce a rozmíchaných vejcích s mlékem a strouhaným sýrem, nakonec ve strouhance. Smažíme po obou stranách dozlatova. Jako přílohu podáváme hranolky nebo vařené brambory.

 

34.Čina z králíka

Vykoštěné maso z králíka,1 vejce, 1 lžíce škrobové moučky, 1 lžíce kari koření, 2 lžíce sojové omáčky, 1 cibule, 3 stroužky česneku, olej, sůl a pepř.

Maso nakrájíme na nudličky dáme do misky k němu přidáme vejce,škrobovou moučku, koření, nakrájenou cibuli, a česnek utřený se solí. Promícháme a necháme v lednici do druhého dne rozležet. Druhý den opečeme na oleji za stálého míchání do zlatova. Podáváme s rýží a zeleninou.

 

35. Pečený králík s paprikou a s česnekovým dresinkem.

1 králík, 3 strožky česneku, 1 cibule, 1 červená 1 zelená 1 žlutá paprika, sůl, pepř, bílý jogurt, tvrdý sýr.

Králičí maso osolíme a opepříme, potřeme česnekem a dáme péci na cibuli do trouby. Mezitím si nakrájíme papriku na kostičky. Česnek utřeme se solí a přidáme do bílého jogurtu řádně promícháme. Po upečení maso odebereme od kostí a nakrájíme na kostičky. Promícháme s nakrájenou paprikou a přelijeme česnekovým dresinkem. Podáváme s hranolky.

 

36.Pečený králík s nádivkou

1 králík , slanina, Nádivka: 2 velké cibule, 1 vejce, 5 dkg strouhanky, 3 dkg másla,lžička šalvěje,sůl,pepř.

Králíka očistíme a osolíme, naplníme nádivkou a obalíme slaninou. Pečeme asi 1 půl hodiny zpočátku v horké troubě později zmírníme. Příprava nádivky: Cibuli částečně uvaříme ve vodě , pak ji vyjmeme a na drobno pokrájíme , v misce smícháme s rozšlehanými vajíčky, strouhankou a kořením.

 

37.Králík v leču

4 porce králíka, sůl, pepř, sklenice sterilovaného leča, 2 lžíce naložené nakrájené sladkokyselé okurky nebo cukety, cibule,slanina,nové koření,bobkový list, hladká mouka, olej, rajský protlak. Maso králíka protkneme plátky slaniny,osolíme, opepříme, a s půlkolečky cibule opečeme na oleji. Přidáme lečo, cukety nebo okurky, koření,přiklopíme a upečeme do měkka. Maso vyndáme, z omáčky odstraníme koření a do vroucí omáčky přidáme rajský protlak a trochu hladké mouky rozmíchané ve studené vodě.Pro zjemnění přidáme trochu smetany. Podáváme s knedlíkem nebo rýží.

 

38. Králík na zázvoru

1 králík, máslo,zázvor.

Králíka omyjeme , naporcujeme, a osolíme. Dáme do tlakového hrnce dáme 100g másla na kterém prudce osmažíme porce králíka,posypeme zázvorem podlijeme vodou a hrnec uzavřeme. Dusíme asi 1 hod. na mírném ohni. Podáváme s rýží.

 

39. Králík ve smetanové omáčce s česnekem

1 králík, 50g špeku, 1 cibule, 1 menší hlavička česneku, sůl, sladká smetana, hladká mouka.

Do tlakového hrnce dáme na drobno nakrájenou slaninu a necháme zesklovatět.Přidáme cibuli a po jejím změknutí přidáme osolené kousky králíka spolu s prolisovaným česnekem.Zalijeme vodou a dusíme do měkka. Smetanu rozmícháme s moukou a šťávu z vypečeného králíka zahustíme smetanou, krátce povaříme. Podáváme s knedlíky.

 

40. Králičí závitky

1králíčí hřbet a 2 stehna z králíka,sůl, chilli, hořčice, uzený bůček, vejce, okurka, pepř, mouka, olej,

Stehna a hřbet vykostíme a vykoštěné plátky naklepeme, posolíme je a opepříme, mírně posypeme chilli, potřeme hořčicí, na každý položíme plátek uzeného bůčku, plátek cibule,kousek vařeného vajíčka a sterilované okurky. Plátky stočíme a ovážeme nití, obalíme v mouce a opečeme na oleji. Servírujeme s rýží.

 

41 Králíčí maso na jehle

1 vykoštěný králík, vepřové maso, slanina, 2 velké cibule, pepř, sůl, paprika, máslo.

Maso nakrájíme na kostičky, slaninu na plátky, cibuli na kolečka. Maso obalíme ve směsi koření a soli. Na jehlu napichujeme střídavě kousky masa a kousky cibule a slaniny. Jehly opečeme v pekáči dozlatova, podléváme vlastní šťávou a máslem. Opečeme dočervena, podáváme s bramborovou kaší.

 

42. Králičí rizoto

1 králík, 1 cibule, paprika, olej, sůl, pepř, muškátový oříšek, sušené houby, sterilovaný hrášek, rýže, strouhaný sýr.

Na kastrole zpěníme cibuli, přidáme papriku a vložíme naporcovaného králíka, osolíme. Přidáme pepř, podlijeme vodou a dusíme pod pokličkou do měkka. Houby, které jme předem namočily předem propereme a přidáme k masu. Zvlášť uvaříme rýži. Měkké maso vyjmeme a odebereme od kostí, dáme zpět do kastrolu. Přidáme rýži a hrášek. Dokořeníme muškátovým oříškem,solí a pepřem. Podáváme s okurkou a posypeme strouhaným sýrem.

 

43. Polévka z králičího předku a vnitřností

1 králičí předek, ledvinky, kořenová zelenina, cibule, celý pepř, sůl.

Maso se zeleninou a kořením vaříme až změkne . Po uvaření polévku zcedíme do vývaru zavaříme nudle nebo kapání, obereme do něj maso z kostí a nakrájíme ledvinky. Dále do vývaru přidáme drobně nakrájenou uvařenou zeleninu. Dochutíme solí anebo polévkovým kořením.

 

44. Králík dušený na houbách

1 střední králík, hladká mouka, 4 cibule, sušené houby asi 15 dkg, sůl, pepř, olej

Králíka naporcujeme, naložíme spolu s kolečky cibule a olejem do druhého dne v chladnu. Mouku smícháme se solí a pepřem a kousky masa v ní obalíme. Opečeme ze všech stran dozlatova., přidáme předem namočené houby a podlijeme. Pod pokličkou dusíme doměkka. Podáváme s rýží nebo těstovinami.

 

45. Králík dušený na houbách II

Králík, 25 dkg čerstvých hub, kyselá smetana, olej, pepř, sůl, petrželka, cibule

Králíka osolíme a opepříme, dusíme na cibulce až do měkka.Během dušení přidáme houby. Maso vyjmeme a šťávu zahustíme smetanou, zjemníme petrželkou. Podáváme s rýží.

 

46. Králík s pikantní omáčkou

1 králík, 2 cibule, olej, sůl, pepř, pálivá paprika, hladká mouka, rajský protlak, vývar.

Maso králíka uvaříme do měkka. Na oleji zpěníme drobně nakrájenou cibuli, necháme ji zesklovatět, přidáme papriku, sůl, přisypeme mouku, přidáme rajský protlak a špetku cukru. Přidáme vývar z králíka a porce uvařeného masa, silně prohřejeme. Podáváme s těstovinami.

 

47. Králičí karbanátky s kapustou

Vykostěné králičí maso, vepřové maso, kapusta,vejce, hladká mouka, strouhanka, olej, pepř a sůl.

Maso pomeleme. Kapustu podusíme a také umeleme. Přidáme sůl a pepř. Utvoříme karbanátky, které obalíme v mouce, rozšlehaných vejcích a strouhance. Osmažíme a podáváme s bramborovou kaší a salátem.

 

48. Králík dušený s křenem

Králik,máslo,cibule,ocet, celý pepř, bobkový list, tymián, vývar z masoxu, zelená petrželka,křen a sůl.

Králíka rozdělíme na porce a osolíme. Cibuli drobně nakrájíme a spolu s jemně nasekanou petrželkou zpěníme na másle. Přidáme maso, koření a zakápneme lžící octa, dusíme do měkka. V průběhu dušení podléváme vývarem z masoxu. Po udušení měkké maso vyjmeme, rozdělíme na porce, přelejeme vypečenou šťávou a posypeme strouhaným křenem. Podáváme s brambory.

 

49.Roláda z králíka

Králik,hořcice,šunkový nebo jiný měkký salám,vařené králičí maso, syrová králičí játra,vejce,máslo,slanina,muškátový květ nebo koření k přípravě králičího masa, sladká paprika.,sůl,pepř.

Králíka vykostíme tak aby maso zůstalo vcelku. Lehce naklepeme osolíme a okořeníme, lehce potřeme hořčicí.Poklademe kolečky salámu na něž rozetřeme náplň. Tu zhotovíme z vajec umíchaných na másle spolu se slaninou, přidáme umletá syrová játra a na kousky nakrájené vařené králičí maso. Maso stočíme do rolády a pečlivě zavážeme. Za občasného podlévání masovým vývarem upečeme. Podáváme s bramborovým salátem.

 

50.Králičí klobásy

1kg vykoštěného syrového králičího masa, 20 dkg slaniny, 5 rohlíků, bílé víno, 4 vejce, sůl, bazalka, pepř, umělá střívka a olej.

Maso umeleme spolu se slaninou,přidáme rohlíky předem namočené ve víně a vymačkané, vejce, sůl, bazalku na drobno nakrájenou a pepř. Promícháme a plníme do střívek. Opékáme na oleji.

 

51. Zapečené králičí maso

300g pečeného nebo vařeného masa, 500g vařených brambor ve slupce, 400g rajčat, 400g paprik, 150g cibule, česnek, 1,5 dcl mléka, 2 vejce, mletý pepř, 60g tuku.

Uvařené a oloupané brambory nakrájíme na kolečka, papriky nakrájíme a podusíme na tuku, rajčata a cibuli nakrájíme na plátky a česnek na drobno. Cibuli s česnekem zpěníme na tuku přidáme rajčata a podusíme. Maso králíka nakrájíme na drobno. Do vymaštěné zapékací misky vkládáme střídavě vrstvu vařených brambor, zeleninu, maso a opět brambory. Každou vrstvu řádně osolíme a opepříme. Zalejeme mlékem s rozšlehanými vejci. Dáme do trouby zapéct dozlatova.

 

52.Králík na zeleném pepři

4 porce králíka, 4 velké cibule, 1 strožek česneku, sůl, 4 lžičky zeleného pepře, 1 dl oleje

Cibuli hrubě nakrájíme, zpěníme ji na oleji. Když zesklovatí, vložíme na ni porce králíka, osolíme opepříme, potřeme prolisovaným česnekem a posypeme zeleným pepřem. Zmírníme oheň a pod pokličkou pomalu dusíme do změknutí. Podáváme s bramborem nebo těstovinami.

 

53.Pomazánka z králičích zbytků

Zbytky pečeného králíka, 50g sádla, 50g cibule, sůl, pepř, 1 natvrdo uvařené vejce, 1 lžička hořčice.

Zbytky masa nakrájíme nadrobno. Na sádle zpěníme cibuli, přidáme maso, osolíme, opepříme, podlijeme horkou vodou nebo vývarem a podusíme. Vychladlou směs i se šťávou nalijeme do mixéru, přidáme rozsekané vejce, hořčici, a vše rozmixujeme na jemnou pastu.

 

54.Čína z králíka II

1 králík, 1 žloutek, 3 lžíce oleje, 1 a ½ lžíce solamylu, 1 lžíce sójové omáčky, 1 lžička kari, 1 lžička papriky sladké, špetka papriky pálivé, 1 lžička soli, 1 lžička cukru.

Králíka vykostíme a maso nakrájíme na kostičky. Ty promícháme se všemi přísadami a necháme v lednici odležet. Opékáme na rozpáleném oleji. Podáváme jako minutku s hranolkami nebo rýží.

 

55. Králičí řízky s jablíčky

4 vykostěné plátky králičího masa,4 jablka,4 lžičky cukru,4 lžičky marmelády, 2 lžíce másla, olej, zázvor, sůl.

Vykoštěné maso lehce naklepeme, osolíme,okořeníme a na oleji z obou stran usmažíme doměkka. Jablíčka zbavíme slupek, nakrájíme na půlky, odstraníme jádřinec, posypeme zázvorem a cuklrem. Vše dáme do pekáče a mírně podlité upečeme doměkka. Hotové podáváme s pečenými jablky.